Válasz: Találtam egy érdekes oldalt
... Ezt is látnotok kell:
18./
Ékszerdoboz a föld alatt – az óriás kristályok barlangja
Folytatás következik...
![]() |
A korábban megszűnt SG fórum folytatása, indult 2016.09.01-től. |
Nem léptél be. Kérlek, lépj be vagy regisztrálj.
Margit2 fóruma → Margit2 forum → Találtam egy érdekes oldalt
... Ezt is látnotok kell:
18./
Ékszerdoboz a föld alatt – az óriás kristályok barlangja
Folytatás következik...
... akkor még egyet...
19./
Különös természeti jelenség Maldív-szigetek partjainál
FEB 22 • ÖKO-VILÁG • IMPRESS MAGAZIN
Az ENSZ FAO összegyűjtötte 10 pontban, hogy mit adnak nekünk az erdők és a fák a „Tanuljuk meg szeretni az erdőket” program kapcsán.
Minden évben szerte a világon számtalan rendezvény irányítja a figyelmet a fák jelentőségére, főleg március 21-én az erdők nemzetközi világnapján. Az idei év mottója alapján – „Tanuljuk meg szeretni az erdőket!” – a középpontban az oktatás szerepe áll a fenntartható erdőgazdálkodásban és a biológiai sokféleség megőrzésében, írja a fao.org. Az erdők világnapját a világ számos pontján faültetési akciókkal ünneplik.
Mit adnak nekünk az erdők és a fák
Az ENSZ FAO sajtóközleménye 10 pontban gyűjtötte össze, hogy pontosan mit adnak nekünk a fák és az erdők.
1. Élőhelyet az állatok és növények számára – 1,6 milliárd embernek megélhetést
A földfelszín harmadát beborító erdők jelentik az élőhelyet a szárazföldi állatok és növények 80 százalékának. Emellett mintegy 1,6 milliárd ember megélhetése függ tőlük.
2. Elnyelik az üvegházhatású gázokat
Egy fa akár 150 kg szén-dioxid megkötésére is képes évente. Becslések szerint az erdők 296 gigatonna szenet tárolnak a föld alatt és fölött. Gondoljunk csak bele, hogy Európa 400 milliárd fája a kontinens teljes üvegházhatású gázkibocsátásának 9 százalékát nyeli el.
3. Tisztítják és hűtik a levegőt
A fáknak fontos szerepe van a városi környezet fenntarthatóságában: akár 8 °C-kal is csökkenthetik a levegő hőmérsékletét, és ezzel 30 százalékkal mérsékelve a légkondicionáló berendezések használatát, elősegítve az energiatakarékos életmódot. A fák megszűrik a városok levegőjét, eltávolítva belőle a káros anyagokat és a finomport.
4. Megújuló energiaforrás
A fa, mint fűtőanyag a világ teljes megújuló energia-készletének 40%-át biztosítja – annyit, mint a nap-, víz- és szélenergia összesen. A technológiai innovációba és a fenntartható erdőgazdálkodásba való nagyobb befektetéssel még tovább növelhető az erdők szerepe a megújuló energiatermelésben.
5. Kiváltható a szennyező alapanyagok használata
Az erdők kínálta alapanyagokkal csökkenthető vagy kiváltható a szennyező és nagyobb kibocsátással járó anyagok használata. A textiliparban a fából nyert szálasanyagok, mint például a lyocell, kímélik erőforrásainkat. Ehhez képest, összehasonlításképp, a pamut átlagosan 130-szor több vizet igényel, a poliészter pedig 170-szer több káros anyagot juttat a légkörbe.
6. Környezetbarát otthonok
Fából építkezve a betonhoz képest 40 százalékkal, az acélhoz pedig 30 százalékkal csökkenthetjük szén-dioxid kibocsátásunkat. A teljes szén-dioxid kibocsátás akár 31 százalékkal is mérsékelhető lenne a faanyagok előnyben részesítésével.
7. Természetes gyógyszerek az esőerdőkből
A gyógyszerhatóanyagok 25 százaléka esőerdei növényekből származik. Miközben az esőerdők növényvilágának még csupán 1 százalékát vizsgálták ilyen szempontból.
8. Vízellátás
A világ legnagyobb városainak harmada, köztük Barcelona, Bogota, New York és Tokió, jut minőségi ivóvízhez védett erdős vízgyűjtő területekről.
9. A világ legnagyobb fája
Több mint 115 méteres magasságával a világ legmagasabb élő fája a Hyperion óriás örökzöld mamutfenyő Kaliforniában. A legnagyobb tömegű fa a szintén kaliforniai „General Sherman” mamutfenyő, amely 10 méteres törzsátmérőjével és 1487 m3-nyi tömegével érdemelte ki ezt az elismerést.
A fák is kötődnek egymáshoz – és felismerik a családtagjaikat
10. A fák kipárolgásából származik a csapadék 40 százaléka
Egy nagyobb tölgyfa egy év alatt akár 151 000 liter vizet is kipárologtathat. Átlagosan azt lehet mondani, hogya csapadék 40 százaléka a növények kipárolgásaiból származik, de ez a világ egyes részein ennél több is lehet. Például a dél-amerikai Rio de la Plata folyó torkolatánál lecsapódó esők 70 százalékban az Amazonaserdőkből érkeznek.
Miért utálják a muzulmánok a kutyákat?….
Egy kedves hölgy egy mecset mellett él. Van egy husky kutyája. Nagyon kedves kutya, senkit nem bánt, nem harapós.
A szomszédban élő imám azonban egyre gyakrabban panaszkodik a kutyára.
A hölgy pedig nem érti, miért is…
Ha megnézi a filmet, megérti, miért utálják a muzulmánok a kutyákat.
....... Utálják a versenytársakat…
... VIDEÓ: ----> Hangot is bekapcsolni!!!!!!!
Ma is kaptam egy csodás videót a kaktuszokról. Megmutatom, hátha nem láttátok még:
Feltétlenül nézzétek végig, én még nem láttam ilyent!
Íme a videó: Kuyusok szimatja....
Milyen gyorsan eltelik az élet... Ügyes kezek után láthatjuk.
Egy másik régi videót is találtam a levelezésemben... Igyekszem átnézni, és a régieket kitörölni, mert nagyon sok van már, és rengeteg e-mail feleslegesen is maradt meg.
De ezt meg kell mutatni. Ha még nem láttátok, ne hagyjátok ki!
Ez fantasztikus! ... Ide kattintsatok!!!
Ezt érdemes elolvasni / megnézni, ha még nem láttátok eddig:
Tyúkagyú-e a varjú? ... a rövid videó az oldalon középen található!
Már nagyon régen kaptam ezt a videót az egyik régi kedves fórumozónktól, Margarétától. Most, hogy szelektálom a régi pps-eket, videókat, ettől nem tudok megválni. Nézzétek meg Ti is, ha lesz pár perc időtök! Csodás!!!
A marokkói kecskepásztorok számára a fán legelésző kecskék látványa teljesen hétköznapi, nem úgy mint a turistáknak.
Marokkó délnyugati részén őshonos az argánfa, melynek gyümölcsét, az argándiót imádják a kecskék. Képesek akár tíz méteres magasságba is felmászni és patáikon egyensúlyozva lelegelni a finom csemegét.
A kecskéket az egyik fától a másikig kísérő gazdáknak még haszna is származik ebből a fajta legeltetésből, ugyanis az argánfa gyümölcsének magjából kipréselt olaj a világ legdrágább olaja.
A berber törzs számára a fő megélhetési forrást jelenti.
A munkamegosztás a következő:
A kecske megeszi a gyümölcsöt, de mivel a magot nem tudja megemészteni, vagy otthagyja,vagy később a kérődzés során visszaöklendezi.
A kecskék mellett a berber törzs nő tagjai is kiveszik a részüket a munkából. Az argándiót feltörik és kinyerik az úgynevezett „Marokkó folyékony aranyát”.
A fák a túllegeltetésnek köszönhetően ma már veszélyeztetettnek számítanak.
Erre próbálja több természetvédő szervezet is felhívni a figyelmet.
Nézd meg alábbi a képeket!!!!
Margit2 fóruma → Margit2 forum → Találtam egy érdekes oldalt